(Summarize Spoken Text (SST یا همان خلاصه نویسی گفتار به عنوان یکی از بخش های مهم ماژول شنیدار (Listening) معمولا بین ۲ الی ۳ سوال را شامل می شود. اما قبل از هر چیز بهتر است تا به فرایند و الگوی اجرای این نوع از سوالات آزمون پی تی ای بپردازیم.

SST چگونه کار می کند؟

تصویری از بخش تمرین آنلاین آزمون پی تی ای در سایت thepte

در بخش SST، ابتدا داوطلب صدایی ضبط شده را می شنود در که در‌ آن گوینده صحبت از یک موضوع عمومی و روزمره می کند. صدای پخش شده ممکن است در حدود ۲ دقیقه طول بکشد. سپس داوطلب پی تی ای ۱۰ دقیقه زمان برای خلاصه نویسی و تایپ آنچه شنیده است دارد. این خلاصه می بایست در حدود ۵۰ تا ۷۰ کلمه باشد. داوطلبان همانند تصویر بالا تنها مجاز به تایپ خلاصه خود در باکس متنی روبروی خود در نرم افزار هستند.

چه رویکردی برای SST مناسب تر است؟

خیلی از داوطلبان در این تمرین سر دوراهی هستند که چطور آنچه شنیده اند را به نوشتار تبدیل کنند.

توصیه ما این است که در لحظه شروع پخش صدای گوینده آنچه می شنوید را بنویسید. اگر از سرعت تایپ بسیار بالا برخوردار نیستید توصیه می کنیم در هنگام شنیدن نیز تایپ نکنید. اعداد، اسامی، شهرها، اصطلاحات و هر چیزی که از گوینده می شنوید را یادداشت بردارید. زمانی که پخش صدا متوقف شد اکنون با جملاتی ساده حاوی کلمات کلیدی یادداشت برداری شده اقدام به تایپ خلاصه خود کنید. تا جایی که جملات شما از نظر گرامی مناسب باشد نیاز به مفهوم سازی از جملات خود ندارید و خلاصه شما کفایت می کند.

اگر قبل از ۱۰ دقیقه خلاصه خود را تایپ کردید هوشیار باشید که کلیک کردن روی دکمه NEXT زمان شما را به بخش بعدی اضافه نخواهد کرد. بنابراین از زمان باقی مانده برای بررسی خلاصه خود و چک کردن املای آن استفاده کنید. بسیاری از داوطلبان با عجله حروف اضافه، نقطه گذاری و بزرگ نویسی ابتدای جمله را فراموش می کنند که این مباحث از آن ها نمرات زیادی را کسر خواهد کرد.

نیاز به راهنمایی بیشتری دارید؟

(Visited 217 times, 1 visits today)

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *